O medu
Víte, že z jedné lžíce medu můžete získat až 200 různých hodnotných a důležitých živin?
Pár zajímavostí o medu
- Včelí med existuje už přes 150 milionů let.
- Med je jediná potravina, která obsahuje všechny látky potřebné k udržení života, včetně enzymů, vitamínů, minerálů a vody; a je to jen potravina, která obsahuje také "pinocembrin", což je antioxidant spojený s lepším fungování mozku.
- Med se ve starověku používal k balzamování těl.
- Med má širokou škálu zabarvení – od bílé přes zlatou až po tmavě hnědou, někdy téměř černou. Pokud jsou medy přírodního původu, mají podobnou výživovou hodnotu. Tmavší medy, jako např. Med lesní mají většinou více minerálních látek.
- Včely medonosné, také známé jako Apis mellifera, (“včela, nesoucí med”) jsou šetrné k životnímu prostředí a jsou nezbytné pro většinu rostlin jako opylovači.
- Včela je jediný hmyz, který produkuje lidskou potravu.
- Včela má 6 nohou, 5 očí – dvě na každé straně, 3 nahoře na hlavě a dva 2 páry křídel.
- Včely mají 170 čichových receptorů ve srovnání s pouze 62 u octomilek a 79 u komárů. Díky jejich dokonalému čichu dokáží rozpoznat stovky rozlišných druhů pylu, nektaru a jeho přesnou lokaci. Čich používají rovněž při komunikaci v rámci úlu.
- Včela mává křídly rychlostí 200ti mávnutí za vteřinu – právě extrémě rychlý pohyb křídel vytváří ono “bzučení”.
- Průměrná včela dělnice vyprodukuje za život asi 9 gramů medu.
- K nasbírání 1 kg medu včely naletí vzdálenost rovnající se cestě čtyřikrát kolem země.
- V medu jsou mnohé vitaminy, minerální látky, stopové prvky, enzymy, koenzymy, flavonidy, antioxidanty a další bioaktivní látky. Med neobsahuje sacharozu (tzv. řepný cukr). Při slazení cukrem naše lidské tělo nejdříve metabolicky štěpí na fruktozu a glukozu. Teprve poté jsou tyto jednoduché cukry využity v lidském těle. Při použití medu jako sladidla toto pro tělo namáhavé metabolické štěpení odpadá.
- Základní vlastností medu je, že jeho složky posilují imunitní systém. Med je považován za cenný přírodní lék, který napomáhá práci detoxikaci jater, zmírňuje příznaky nemoci dýchacího ústrojí, zabraňuje infekcím a podporuje trávení. To jsou dostatečné důvody k tomu, aby mnoho z nás použilo tento "sladký lék". Téměř všichni z nás vědí, že horké mléko s medem je výborná a dobrá medicína. Ale med pro lékařské využití má mnohem širší spektrum. Již před mnoha tisíci lety byl med velmi populární a nejznámější přírodní léčivý přípravek na ochranu zdraví.
Použití medu
Med má všestranné použití jako lehce stravitelná, energeticky hodnotná potravina, která vedle cukrů obsahuje mnoho cenných výživných látek. Konzumuje se většinou čistý bez úprav na pečivu nebo přidaný do čaje, ovocných šťáv, jogurtu či mléka. Použití medu při kašli, bolestech v krku nebo při nachlazení je obecně známé.
Dále je med využíván do pečiva. Med má v české kuchyni svoji tradici. Ve středověku se jím sladila „obyčejná“ strava, neboť to ostatně bylo jediné dostupné sladidlo. I dnes si málokdo z nás dokáže představit vánoční pečení bez medu. Ve svátečních kuchařkách a rodinných receptech se najde spousta dobrot z medu či medovou náplní či polevou (medovníky, apod.).
Ve farmaceutickém průmyslu je využíván jako přírodní léčivo, které v medu objevily antibakteriální látky a enzymy pro zjemnění a omlazení pleti.
A na co med doporučují odborníci?
- Nápoj na bolení v krku připravíte rozpuštěním dvou lžic medu a šťávy z půlky citronu ve sklenici horkého čaje.
- Všechna sladká jídla – tedy i med – povzbuzují mozek k tvorbě takzvaných endorfinů, přirozených látek tišících bolest.
- Na nemoci srdce platí med s mletou skořici namazaný na pečivu. Med se skořicí totiž snižuje hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání před infarktem. Med a skořice vracejí cévám a žilám jejich pružnost.
- Med je účinný i v boji proti artritidě, přitom stačí jedna lžíce medu denně.
- Na infekci močového měchýře stačí rozpustit 2 lžíce medu a 1 lžičku skořice ve sklenici čaje a vypít.
- Na bolesti zubů pak stačí vymíchat jednu lžíci skořice a pět lžic medu. Třikrát denně a zub přestane bolet.
- Na vysoký cholesterol platí zase 2 lžíce medu a 3 čajové lžičky skořice smíchané s horkým čajem
- Med platí i na nachlazení, na potíže se žaludkem, na plynatost, na posílení imunitního systému, při těžkém žaludku či chřipce.
- Používá se i na pupínky na pleti, na kožní infekce a údajně i na hubnutí a rakovinu.