5 největších mýtů o medu
Většina z nás při léčbě prvních náznaků rýmy sáhne po zázvorovém čaji s medem, ale možná už jste slyšeli, že med v horkém čaji ztrácí své účinky. O medu koluje řada mýtů. Víte, jak to s ním opravdu je?
####1. Zkrystalizovaný med už není kvalitní Krystalizace je pro med přirozenou vlastností a důkazem toho, že je med kvalitní a že s ním nebylo nešetrně manipulováno. Doba, za jakou dojde u medu ke krystalizaci, závisí na podílu fruktózy a glukózy. Čím větší má med podíl fruktózy, tím později zkrystalizuje.
####2. Zkrystalizovaný med lze jen rozpustit Pokud vám med doma zkrystalizoval, můžete pak med buď šetrně ztekutit zahřátím do 45 °C, nebo si můžete med pastovat. Toho dosáhnete tak, že med přendáte do větší nádoby a po dobu několika dnů ho pravidelně, cca 3x denně, zamíchejte nerezovou lžičkou. Už po pár dnech uvidíte, jak med mění svoji strukturu a stává se krémovým. Pokud je to pro vás moc pracné, můžete si koupit rovnou náš <a href="https://eshop.medokomerc.cz/p/cesky-med-kvetovy-pastovany"target="_blank">pastovaný med.
####3. Med se nemůže zkazit Vysoká trvanlivost medu je způsobena vysokým obsahem cukru, nízkým obsahem vody a antibakteriálními účinky. Pokud ale není med kvalitní a má v sobě vysoký podíl vody, může začít kvasit, proto kupujte jen kvalitní medy, třeba <a href="https://www.medokomerc.cz/sekce-nase-produkty"target="_blank">ty naše, které prošly přísnou kontrolou složení, která spočívá v kontrole fyzikálního a chemického složení medu, ověření nepřítomnosti antibiotik, pesticidů a jiných látek, které do medu nepatří.
####4. Med v horkém čaji ztrácí vitamíny Běžně připravený čaj má teplotu 80–90 °C, když se do něj ponoří lžička s medem a zamíchá, tak teplota čaje rychle klesne. Teplotní zátěž pak není na med tak vysoká a dlouhá, aby došlo k znehodnocení medu a v něm obsažených zdraví prospěšných látek.
####5. Dovozové medy jsou méně kvalitní Mnoho lidí považuje dovážené medy za méně kvalitní, než ty ryze české. Opak je však někdy pravdou. Kvalita medu závisí především na kvalitě přírodní oblasti, ze které pochází. Je tedy spíše k zamyšlení, jestli vůbec můžeme českou, agrárně výrazně poškozenou krajinu, s např. čistou jihoamerickou, vůbec srovnávat. I medy z jižní Evropy jsou z toho pohledu mnohem „přírodnější“.